Ponieważ wiemy, co w trawie piszczy…

Grywalizacja – elementy gry wcielone w realne życie

Gry sprawiają, że łatwo zmieniamy swoje zachowanie. Doskonałym przykładem są tutaj wszelkiego rodzaju gry umożliwiające graczom współzawodnictwo online. Najlepiej widać to po sukcesie, jaki odniosły takie pozycje jak World of Warcraft czy też Counter Strike. Grą coraz częściej stają się także czynności, które wykonujemy codziennie, a które do tej pory nie miały z nią za wiele wspólnego.

Włączenie elementów współzawodnictwa i gry do niezwiązanych rywalizacją nimi czynności nazywamy rywalizacją. Trend ten może się wydawać mało ważny, jednak to tylko pozory. Według raportu „10 trends for 2011”, przygotowanego przez agencję reklamowa JWT, grywalizacja zdominuje rok 2011.

Możliwość zdobywania punktów, osiągania coraz wyższych miejsc w rankingach, osiąganie kolejnych celów, poziomów, niezwykle skutecznie angażuje ludzi i sprawia, że grywalizacja staje się coraz popularniejsza. Poniżej znajdziecie kilka przykładów, które pokazują, jak w praktyce wygląda jej zastosowanie.

EpicMix

EpicMix to system stworzony dla narciarzy. Ich głównym zadaniem jest informowanie innych osób, jak wygląda sytuacja na jednym z wybranych stoków narciarskich. Dodatkowym smaczkiem jest możliwość rywalizacji z innymi osobami, a także samym sobą. Przykładowo im szybciej przejedziemy dany odcinek stoku, tym lepsze miejsce na liście zajmiemy. Możemy także oznaczać, którymi trasami już jechaliśmy, lub zapisywać swoje czasy, a co więcej – dzielić się wszystkimi tymi informacjami z internautami za pomocą Facebooka lub Twittera.

http://www.snow.com/epicmix/home.aspx

Endomondo

Endomondo jest aplikacją umożliwiającą rejestrowanie i analizowanie przebiegniętych przez nas tras, a także śledzenia znajomych, którzy trenują w danej chwili. Do dyspozycji otrzymujemy także rozbudowany system rywalizacji. Możemy zmierzyć się z innymi użytkownikami Endomondo w takich wyzwaniach jak przebycie największej liczby kilometrów czy też spalenie jak największej liczby kalorii. Oprócz zdobywania punktów do rankingu, gracze mają możliwość walczenia o prawdziwe nagrody.

http://www.endomondo.com/

Foursquare

Foursquare to ostatnio niezwykle popularny serwis. Za pomocą GPS umieszczonego w naszym telefonie ustalane jest nasze aktualne miejsce pobytu, dzięki czemu otrzymujemy listę restauracji, klubów, hoteli itd. w najbliższej okolicy. Dostajemy także informacje o tym, gdzie jest najtaniej czy też najsmaczniej. Wszystkie pochodzą oczywiście od innych osób korzystających z Foursquare. Serwis umożliwia też wykonywanie zadań, po których zaliczeniu otrzymamy jedną z wielu odznak, które dają nam na przykład status badacza, podróżnika, a nawet burmistrza danej lokalizacji. Można je zdobyć m.in. po odwiedzeniu wybranej liczby restauracji czy też pojawieniu się w danym mieście określoną liczbę razy.

http://foursquare.com/

Ribbon Hero

Ribbon Hero to nieco inny przykład wykorzystania grywalizacji. Stworzył go Microsoft, po to aby umilić użytkownikom naukę korzystania z pakietu Office. Poznając nowe funkcje, wykonujemy zadania, za które otrzymujemy punkty. Dodatkowo cały czas możemy zobaczyć, jak dobrze znamy dany program wchodzący w skład pakietu. W tym przypadku także możemy chwalić się swoimi osiągnięciami innym, wykorzystując do tego portale społecznościowe.

http://www.officelabs.com/ribbonhero

BiblioBouts

BiblioBouts to projekt sfinansowany przez Institute of Museum and Library Studies. Ma on na celu nauczenie młodych studentów, jak skutecznie szukać informacji. Okazuje się bowiem, że chociaż 95% osób w wieku 18-29 lat wykorzystuje do tego celu Internet, to niewiele z nich posługuje się czymś innym niż Google czy Wikipedia. Rywalizacja pomiędzy uczniami przebiega w czterech etapach. W jednym należy przykładowo znaleźć najlepsze źródła informacji na dany temat, w innym z kolei musimy posegregować źródła znalezione przez naszych oponentów. Wykorzystywany jest do tego specjalnie przygotowany program. Projekt trwa już od kilku lat, systematycznie zwiększając swój zasięg, a jego najnowsza odsłona ruszyła na początku bieżącego roku.

http://www.bibliobouts.org/

www.os3.pl
www.ostrzy.pl
www.facebook.com/ostrzy

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>